Araç Muayene Ücretleri

Araç sahibi olan herkesin bildiği üzere sahip olunan araçlar periyodik aralıklarla muayene olmak zorundadır.  T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  ve TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen bu hizmet karşılığında belirli bir ücret ödenmektedir.

Her araç tipine farklı olarak gerçekleştirilen muayene işleminin zaman aralığı araç tipine göre farklılık göstermektedir. Otomobiller için bu süre 2 sene iken, ticari araçlar için bu süre 1 yıldır. Yani otobüs, kamyon, kamyonet gibi ticari araçların her yıl muayenesinin yapılması zorunludur.

Araç muayene işlemleri için TÜVTÜRK’ten randevu alınması gerekmektedir. www.tuvturk.com.tr internet sitesinden veya ücretsiz randevu hattı olan 0850 222 88 88 numaradan randevu alınmalıdır. Randevu sonucunda size verilen sıra numarası ve saatte TÜVTÜRK istasyonuna giderek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer araç muayene işlemini gerçekleştirmemiş ve aracınızın muayene süresi bitmişse, herhangi bir trafik çevirmesine yakalanmanız durumunda cezai işlem uygulanır. 2020 yılı için muayenesiz araç kullanma cezası 288 TL‘dir. Eğer bu cezayı 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirim uygulanır. Bu ceza araç plakasına değil araç sürücüsüne yazılır ve ehliyete 10 ceza puanı eklenir. Eğer aracınızı muayene yaptırmadan ikinci defa trafik çevirmesine yakalanırsanız aracınız trafikten men edilir ve çekici ile otoparka çekilir.

TÜVTÜRK muayene ücreti ve egzoz gazı emisyon ölçüm fiyatlarına sayfamızın devamından ulaşabilirsiniz. Fiyatlar herhangi bir gecikme cezası bulunmayan araçlar içindir. Eğer muayene tarihinizi geçirmişseniz gecikme cezası da ödeyeceğinizi unutmayınız.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 174,64 ₺
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 342,20 ₺
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 462,56 ₺

TÜVTÜRK Egzoz Muayene Ücreti

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı 80 ₺
5 1 vote
Yazıyı Değerlendir!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments